E-Arşiv Fatura İptali

İnternet üzerinden alınan hizmet ve ürünlerin faturalandırılması yapılır. Bunların üzerinde gerçekleştirilen işleme dair detaylı bilgiler bulunur. Ancak yanlış gönderildiği durumlarda, e arşiv fatura iptali 2021 yılında nasıl yapılır? Sorusunu ve geriye dönük e-arşiv fatura iptali bilmek gerekir.

Günümüzde yapılan bir alışveriş ardından, birçok olumsuz durum oluşabilmektedir. Bunlar gerçekleştiğinde faturalar, bir kanıt niteliğiyle olayı çözmek için kullanılır. İnternetin gelişmesiyle beraber, faturalar da dijital ortama aktarılarak, tüketicilere bu şekilde iletilmeye başlanmıştır.

Ancak çok ender de olsa yanlış veya eksik gönderimler de yaşanabilmektedir. Burada bilinmesi gereken ilk şey, gib imza bulunan faturalarda gönderen tarafın bunu iptal edemeyeceğidir.

E-Arşiv Fatura İptali Nasıl Yapılır?

e arşiv fatura iptali yapma

Tüketici, kendisini gelen faturayı kabul etmemesi sonrasında https://portal.efatura.gov.tr/FaturaIptal/ adresine girerek, portal üzerinden işlem yapmalıdır.

Faturalar üzerinde meydana gelen bir yanlışlık, insanlar tarafından oldukça endişeli karşılanır. Ancak ne yapmanız gerektiğini bilirseniz, oldukça pratik çözümlere sahiptir. Bunun için yukarıda verdiğimiz linke tıklamanız ardından, fatura numarası ile tutar tutar bilgilerini imzalamanız gerekir.

Bundan sonra da iptal veya itiraz talebi gerçekleştirilir. Adına düzenlenen mükellef yaptığınız talebi onayladıktan sonra, iptal işlemleri tamamlanır. Ayrıca tarafınıza gelen faturaları incelemek, itiraz ve iptal taleplerinize göz atmak istiyorsanız da yukarıda verdiğimiz link kullanılabilir.

Bunun için bir imzalama aracı gerekmekte olup, link aracılığıyla indirip kurmanız mümkündür. Aksi durumda sisteme erişim yapılamamaktadır.

E-Arşiv Faturalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Eğer e-arşiv fatura iptali tebliğ yapmak istiyorsanız, işlemleri bir hafta içerisinde gerçekleştirmeniz şarttır. Zira gerek alıcı, gerekse satıcı bu sürede işlemi yapabilir. Şayet 7 gün geçer ve iptal olunmazsa, satıcının yeni bir fatura meydana getirerek tüketiciye yollaması mümkündür.

İptal işlemleri için tek yapmanız gereken, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından geliştirilen ve yukarıda verdiğimiz linki kullanmadır. Ardından kolay bir şekilde özelge ile işlem yapılabilir.

E arşiv fatura iptal edilebilir mi?

E Arşiv üzerinden oluşturulan faturalar Gib İmzala işlemi yapılmadıysa hemen iptal edilir eğer imzalandıysa fatura kestiğiniz kişinin iptal talebine onay vermesi gerekmektedir. Fatura kestiğiniz kişi de E Arşiv kullanıyorsa “Adıma Düzenlenen Belgeler” alanından iptal talebini görüntüleyebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.